New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 10 in (254 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 95" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO use?
A 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO fuel capacity?
A 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
A 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO has 86 horsepower.
How much torque does a 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
A 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO has 138 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO has a drivetrain.
What transmission does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO has a 6 speed transmission.
What engine does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with a 1802cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO has a wheelbase of 63.5.
What type of engine does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO cooled?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with a Injection. ESPFI fuel system.
What type of starter does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with a Electric starter.
What is the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO compression ratio?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO has a compression ratio of 9.7:1.
What type of front brakes does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with Single disc. Optional ABS. 2-piston rear brakes.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Automatic climate control?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Backup camera?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Heated seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Apple CarPlay?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Android Auto?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Bluetooth?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Keyless entry?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Push start?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Push start.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Navigation?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Leather seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Wireless phone charging?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Wifi hotspot?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Third row seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Tow package?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Head up display?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO have Cooled seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Cooled seats.


