
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | |
| Gearbox | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.3" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 36 / Limited |
What type of fuel does a 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S use?
A 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have?
The 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have?
The 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S has a 6 speed transmission.
What engine does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have?
The 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is equipped with a 1923cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have?
The 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Automatic climate control?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Backup camera?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Heated seats?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Apple CarPlay?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Android Auto?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Bluetooth?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Keyless entry?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Push start?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Push start.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Navigation?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Leather seats?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Wireless phone charging?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Wifi hotspot?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Third row seats?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Tow package?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Head up display?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S have Cooled seats?
No, the 2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S is not equipped with Cooled seats.


