
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Single Handle Bar Mounted, Mechanical Locking |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 43.3" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 82 lbs (180 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Other Standard: Safety Flag, Parent-Adjustable Speed Limiter, Free Online Safety Training, Safety Tether |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO use?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has 176 lb-ft torque.
What transmission does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a CVT transmission.
What engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a 1977cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a 4-stroke engine.
What type of starter does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO compression ratio?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a compression ratio of 10.3:1.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Automatic climate control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Backup camera?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Heated seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Apple CarPlay?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Android Auto?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Bluetooth?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Keyless entry?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Push start?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Push start.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Navigation?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Leather seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Wireless phone charging?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Wifi hotspot?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Third row seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Tow package?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Head up display?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Cooled seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Cooled seats.


