
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping adjustment; Dynamix and Ride Command Push Button Controls |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 2 years |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO use?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has 176 lb-ft torque.
What transmission does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a CVT transmission.
What engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a 1977cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a 4-stroke engine.
What type of starter does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO compression ratio?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a compression ratio of 10.3:1.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Automatic climate control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Backup camera?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Heated seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Apple CarPlay?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Android Auto?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Bluetooth?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Keyless entry?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Push start?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Push start.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Navigation?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Leather seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Wireless phone charging?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Wifi hotspot?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Third row seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Tow package?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Head up display?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Cooled seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Cooled seats.


