
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Front Travel | 22 in (559 mm) |
| Rear Travel | 24 in (610 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 32/10-15 |
| Rear Tire | 32/10-15 |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 1,700 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay integration; Power Windshield; Driving Lights; Highway Bars; Vinyl Seats (Separate Rider/Passenger Heat Controls); Heated Grips; Adjustable Passenger Floorboards; 36.2 Gallons of Storage; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 12V Charging Port |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty |
What type of fuel does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO use?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has 176 lb-ft torque.
What transmission does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a CVT transmission.
What engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a 1977cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a 4-stroke engine.
What type of starter does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO compression ratio?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a compression ratio of 10.3:1.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Automatic climate control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Backup camera?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Heated seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Apple CarPlay?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Android Auto?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Bluetooth?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Keyless entry?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Push start?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Push start.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Navigation?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Leather seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Wireless phone charging?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Wifi hotspot?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Third row seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Tow package?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Head up display?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Cooled seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Cooled seats.


