
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
| Rear Suspension | Pro-Link® Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability. |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake |
| Rear Braking System | Expanding brake |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 463 lbs (210 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2002 Harley-Davidson Road Glide RG use?
A 2002 Harley-Davidson Road Glide RG uses Gasoline.
What drivetrain does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide RG has a drivetrain.
What transmission does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide RG has a 6 speed transmission.
What engine does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is equipped with a 1442cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Automatic climate control?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Backup camera?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Backup camera.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Heated seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Heated seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Apple CarPlay?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Android Auto?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Android Auto.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Bluetooth?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Bluetooth.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Keyless entry?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Keyless entry.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Push start?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Push start.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Navigation?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Navigation.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Sunroof/moonroof?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Leather seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Leather seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Wireless phone charging?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Adaptive cruise control?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Wifi hotspot?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Third row seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Third row seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Tow package?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Tow package.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Head up display?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Head up display.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG have Cooled seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide RG is not equipped with Cooled seats.


