
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multiplate wet clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 32° |
| Wheelbase | 66.3 in (684 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Sportster S use?
A 2021 Harley-Davidson Sportster S uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster S has a drivetrain.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster S is equipped with a 1250cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster S have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Cooled seats.


