
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Gearbox | 4-speed |
| Chain Type | #428 Chain; 14T/38T |
| Transmission Type | Belt |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 0.966 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 26.8mm inverted telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 130mm drum; Combined Braking System (CBS) |
| Rear Braking System | 130mm drum; Combined Braking System (CBS) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 90/90-12 |
| Rear Tire | 90/100-10 |
| Front Wheel | Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.1" w x 44.9" h |
| Rake / Trail | 27.5° / 3.1" |
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Seat Height | 30 in (762 mm) |
| Ground Clearance | 14 in (356 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 0.9 gal (3.41 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds (49 states) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Storage Capacity | 16.9 gal (63.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,805 lbs (819 kg) |
Electronics
| Gauges | 4" Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | One Year: Unlimited-mileage, limited warranty |
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, DC Outlet |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors |
What type of fuel does a 2002 Harley-Davidson Road Glide use?
A 2002 Harley-Davidson Road Glide uses Gasoline.
What transmission does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide has a 6 speed transmission.
What engine does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide is equipped with a 1442cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Automatic climate control?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Backup camera?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Heated seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Apple CarPlay?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Android Auto?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Bluetooth?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Keyless entry?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Push start?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Push start.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Navigation?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Leather seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Wireless phone charging?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Wifi hotspot?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Third row seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Tow package?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Head up display?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Cooled seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Cooled seats.


