
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 20.5 in (52.07 cm) Usable Travel |
| Rear Suspension | Trailing Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) Usable Travel |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | Trail Master X/T 2.0, 30 x 10-14 Radial Tire |
| Rear Tire | Trail Master X/T 2.0, 30 x 10-14 Radial Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 46.6" w x 48.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 117 in (2,972 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 14.5 in (368 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (36 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Front & Rear LED Accent Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic use?
A 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic has a drivetrain.
What engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Cooled seats.


