
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Storage Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36 Gallons (136+ Liters) of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Cage Type | Chassis: Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2002 Harley-Davidson Road Glide use?
A 2002 Harley-Davidson Road Glide uses Gasoline.
What transmission does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide has a 6 speed transmission.
What engine does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide is equipped with a 1442cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have?
The 2002 Harley-Davidson Road Glide is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Automatic climate control?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Backup camera?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Heated seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Apple CarPlay?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Android Auto?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Bluetooth?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Keyless entry?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Push start?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Push start.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Navigation?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Leather seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Wireless phone charging?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Wifi hotspot?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Third row seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Tow package?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Head up display?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2002 Harley-Davidson Road Glide have Cooled seats?
No, the 2002 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Cooled seats.


