
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2014 Harley-Davidson Heritage Classic use?
A 2014 Harley-Davidson Heritage Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Heritage Classic has a drivetrain.
What transmission does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Heritage Classic has a 6 speed transmission.
What engine does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Automatic climate control?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Backup camera?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Heated seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Apple CarPlay?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Android Auto?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Bluetooth?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Keyless entry?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Push start?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Push start.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Navigation?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Leather seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Wireless phone charging?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Wifi hotspot?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Third row seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Tow package?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Head up display?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic have Cooled seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Heritage Classic is not equipped with Cooled seats.


