
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Shocks | SHOWA Internal Floating Pistons (IFP) Shocks |
| Rear Shocks | SHOWA Internal Floating Pistons (IFP) Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Front Wheel | Highlight Machine Tour 17 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Highlight Machine Tour 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 43.4 x 56 x 13.4 in (110.2 x 142.2 x 34 cm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 3,500 lbs. (1588 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride MAX |
| Payload Capacity | 646 lbs (1,425 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Bed Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Box Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 1 gal (3.8 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay integration; Power Windshield; Driving Lights; Highway Bars; Vinyl Seats (Separate Rider/Passenger Heat Controls); Heated Grips; Adjustable Passenger Floorboards; 36.2 Gallons of Storage; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 12V Charging Port |
| Lighting | LED Headlamp / Driving / Tail / Brake / Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
What type of fuel does a 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout use?
A 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout uses Gasoline.
What is the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout fuel capacity?
A 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have?
A 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout has 75 horsepower.
How much torque does a 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have?
A 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout has 96 lb-ft torque.
What engine does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is equipped with a 103 engine.
What is the wheelbase of the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout?
The 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout has a wheelbase of 67.3.
What type of engine does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout cooled?
The 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) fuel system.
What type of starter does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is equipped with a Electric starter.
What is the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout compression ratio?
The 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is equipped with Single disc. ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is equipped with Single disc. 2-piston rear brakes.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Automatic climate control?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Backup camera?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Heated seats?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Apple CarPlay?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Android Auto?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Bluetooth?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Keyless entry?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Push start?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Push start.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Navigation?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Leather seats?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Wireless phone charging?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Wifi hotspot?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Third row seats?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Tow package?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Head up display?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout have Cooled seats?
No, the 2015 Harley-Davidson FXSB Breakout is not equipped with Cooled seats.


