
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park lock |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 544 lbs (1,200 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-Mounted Instrument Cluster with Analog Speedometer and Tachometer; Fuel Gauge, Range, Odometer and Current Gear |
| Magneto | 850 W |
Lights & Safety
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay integration; Power Windshield; Highway Bars; Vinyl Gunfighter Style Seat; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 100 Watt Audio System with AM/FM, Bluetooth, USB, Smartphone Compatible Input, and Weatherband; 12V Charging Port |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2019 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2019 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline.
What is the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special fuel capacity?
A 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
A 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has 89 horsepower.
How much torque does a 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
A 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has 111 lb-ft torque.
What transmission does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has a CVT transmission.
What engine does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special cooled?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a Injection. ESPFI fuel system.
What type of starter does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a Electric starter.
What is the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special compression ratio?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.


