
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 95.7" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide use?
A 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide uses Gasoline.
What is the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide fuel capacity?
A 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have?
A 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide has 133 horsepower.
How much torque does a 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have?
A 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide has 148 lb-ft torque.
What engine does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have?
The 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is equipped with a 1977cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide?
The 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have?
The 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide cooled?
The 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have?
The 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have?
The 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide compression ratio?
The 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have?
The 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have?
The 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Automatic climate control?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Backup camera?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Heated seats?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Apple CarPlay?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Android Auto?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Bluetooth?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Keyless entry?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Push start?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Push start.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Navigation?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Leather seats?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Wireless phone charging?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Wifi hotspot?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Third row seats?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Tow package?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Head up display?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide have Cooled seats?
No, the 2023 Harley-Davidson CVO Road Glide is not equipped with Cooled seats.


