
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36 Gallons (136+ Liters) of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO use?
A 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO uses Gasoline.
What is the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO fuel capacity?
A 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
A 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO has 115 horsepower.
How much torque does a 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
A 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO has 139 lb-ft torque.
What transmission does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO has a 6 speed transmission.
What engine does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with a 1923cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO cooled?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO compression ratio?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have?
The 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Automatic climate control?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Backup camera?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Heated seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Apple CarPlay?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Android Auto?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Bluetooth?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Keyless entry?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Push start?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Push start.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Navigation?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Leather seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Wireless phone charging?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Wifi hotspot?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Third row seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Tow package?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Head up display?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO have Cooled seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Street Glide CVO is not equipped with Cooled seats.


