
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.6" w x 75.8" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2021 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline.
What transmission does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special has a 6 speed transmission.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.


