
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin-1 piston. ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48.8" w x 41.9" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in (84.6 x 123.7 x 31.2 cm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO use?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has 176 lb-ft torque.
What transmission does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a CVT transmission.
What engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a 1977cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a 4-stroke engine.
What type of starter does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO compression ratio?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO has a compression ratio of 10.3:1.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Automatic climate control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Backup camera?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Heated seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Apple CarPlay?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Android Auto?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Bluetooth?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Keyless entry?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Push start?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Push start.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Navigation?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Leather seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Wireless phone charging?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Wifi hotspot?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Third row seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Tow package?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Head up display?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO have Cooled seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO is not equipped with Cooled seats.


