
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 44.8" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST use?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
A 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has 176 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has a CVT transmission.
What engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is equipped with a 1977cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is equipped with a 4-stroke engine.
What type of starter does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST compression ratio?
The 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST has a compression ratio of 10.3:1.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Automatic climate control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Backup camera?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Heated seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Apple CarPlay?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Android Auto?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Bluetooth?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Keyless entry?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Push start?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Push start.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Navigation?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Leather seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Wireless phone charging?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Wifi hotspot?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Third row seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Tow package?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Head up display?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST have Cooled seats?
No, the 2025 Harley-Davidson Road Glide CVO ST is not equipped with Cooled seats.


