
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 59" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic use?
A 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic has a drivetrain.
What engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Cooled seats.


