
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 27mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.8" w x 48.4" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 31.5 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special use?
A 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have?
The 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special has a drivetrain.
What transmission does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have?
The 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special has a 6 speed transmission.
What engine does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have?
The 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have?
The 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson STREET GLIDE Special is not equipped with Cooled seats.


