
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2006 Suzuki SV Motorcycle use?
A 2006 Suzuki SV Motorcycle uses Gasoline.
What drivetrain does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have?
The 2006 Suzuki SV Motorcycle has a drivetrain.
What transmission does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have?
The 2006 Suzuki SV Motorcycle has a manual transmission.
What engine does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have?
The 2006 Suzuki SV Motorcycle is equipped with a 645cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have?
The 2006 Suzuki SV Motorcycle is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Automatic climate control?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Backup camera?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Heated seats?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Apple CarPlay?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Android Auto?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Bluetooth?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Keyless entry?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Push start?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Push start.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Navigation?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Navigation.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Leather seats?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Wireless phone charging?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Adaptive cruise control?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Wifi hotspot?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Third row seats?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Tow package?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Tow package.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Head up display?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Head up display.
Does the 2006 Suzuki SV Motorcycle have Cooled seats?
No, the 2006 Suzuki SV Motorcycle is not equipped with Cooled seats.


