New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 110/90-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 24° |
| Wheelbase | 53.4 in (1,357 mm) |
| Seat Height | 31.6 in |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.4 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 315 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
What type of fuel does a 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic use?
A 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic has a drivetrain.
What transmission does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic has a CVT transmission.
What engine does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Automatic climate control?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Backup camera?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Heated seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Apple CarPlay?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Android Auto?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Bluetooth?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Keyless entry?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Push start?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Push start.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Navigation?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Leather seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Wireless phone charging?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Wifi hotspot?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Third row seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Tow package?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Head up display?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Cooled seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Cooled seats.


