New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston Fork with spring preload, rebound- and compression-damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link® HMAS™ single shock with spring preload, rebound- and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2015 Harley-Davidson Softail Breakout use?
A 2015 Harley-Davidson Softail Breakout uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout fuel capacity?
A 2015 Harley-Davidson Softail Breakout has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
A 2015 Harley-Davidson Softail Breakout has 75 horsepower.
How much torque does a 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
A 2015 Harley-Davidson Softail Breakout has 130 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout has a drivetrain.
What transmission does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout has a CVT transmission.
What engine does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout has a wheelbase of 67.3.
What type of engine does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout cooled?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) fuel system.
What type of starter does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is equipped with a Electric starter.
What is the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout compression ratio?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is equipped with Single disc. ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is equipped with Single disc. 2-piston rear brakes.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Automatic climate control?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Backup camera?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Heated seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Apple CarPlay?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Android Auto?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Bluetooth?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Keyless entry?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Push start?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Push start.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Navigation?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Leather seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Wireless phone charging?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Wifi hotspot?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Third row seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Tow package?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Head up display?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout have Cooled seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Cooled seats.


