
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.6" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty | 24 months |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic use?
A 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic has a drivetrain.
What engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Cooled seats.


