
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.8" w x 43" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic use?
A 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic uses Gasoline.
What engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have?
The 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is not equipped with Cooled seats.


