
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | PASC anti-hopping clutch/ hydraulically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | WP Semi-active suspension USD Ø 48 mm |
| Rear Suspension | WP SAT (semi-active technology) shock absorber |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 6.1 in (156 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Radially mounted four-piston brake calipers. Brembo. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Two-piston brake caliper. fixed brake disc. Brembo. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Continental ContiSportAttack 4 tires. |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 150/80B16 77H |
| Front Wheel | Cast 5-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 5-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 37.6" w x 86.9" l x 45.5" h |
| Rake / Trail | 24.9° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,482 mm) |
| Seat Height | 32.9 in (835 mm) |
| Ground Clearance | 5.6 in (141 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Fuel Capacity | 6.1 gal (23 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 458.6 lbs (208 kg) |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Features | infotainment: 4 in Touchscreen powered by RIDE COMMAND. Model year 2024 bikes include a complimentary 1-year trial of RIDE COMMAND+ (after which, fees apply) which includes features like vehicle health, account sync, live weather/traffic and intuitive destination search. Touchscreen display includes real-time clock; ambient air temperature; heading; audio information display; map/navigation; Bluetooth status for phone and headset; vehicle status (voltage, engine hours, oil change); vehicle info (speed, fuel range, RPM, gear position); current ride data (distance, moving time, stop time, altitude, altitude change); trip meters; ride mode selection; screen brightness; and vehicle trouble code readout. | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2021 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 114 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.


